Anasayfa / Genel / Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

                               Zorunlu Trafik Sigortası Nedir

Günümüzde binlerce araç trafik içerisinde bulunmaktadır. Araç sayısının artması ile birlikle kaza oranları da artmakta ve maddi-manevi zararlar ortaya çıkmaktadır. İşte olası kazalarda meydana gelen maddi zararlara karşılık önlem olarak zorunlu trafik sigortası yaptırmakta yarar vardır. Sizlere bu yazımızda “Zorunlu trafik sigortası nedir?”, “Nasıl zorunlu trafik sigortası yaptırılır?”, “Zorunlu trafik sigortası yaptırmamanın sakıncası var mıdır?” gibi soruların yanıtını vermeye çalışacağız.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu trafik sigortası olası bir kaza esnasında hem sizin hem de karşı tarafın maddi zararlarını karşılamak için öngörülmüş bir koruyucu sistemdir. Asıl olarak sigorta işlemleri kişilerin özgür iradelerine bırakılırken trafik sigortası zorunlu olmaktadır.

                        Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmamanın Sonucu

Zorunlu trafik sigortası adından da anlaşılacağı üzere yaptırılması zorunlu olan bir işlemdir. Trafik sigortası yaptırılmadığı takdirde cezai hükümlere tabi olursunuz ki en büyük cezai işlem trafik sigortası olmayan aracın bağlanmasıdır. Yani zorunlu trafik sigortası olmayan araç trafikten çekilir ve zorunlu trafik sigortası yaptırılmadan sahibine teslim edilmez.

Böyle bir durumla karşılaşmamak için mutlaka zorunlu trafik sigortası işlemini zamanında yaptırınız. Zorunlu trafik sigortası yaptırmamanın cezası olmakla birlikte aynı zamanda otoparka çekilen aracın çekici masraflarını da ödemek zorundasınız.

                              Zorunlu Trafik Sigortası Ücretleri

Zorunlu Trafik Sigortası Ücretleri Nasıl Belirlenir?

Araç sigortası bedeli her yıl devlet tarafından belirlenir. Zorunlu trafik sigortası belirlenirken bazı kriterler göz önünde bulundurulur. Zorunlu trafik sigortası; aracın bulunduğu şehir, araç sahibinin ehliyeti, hasarsızlık durumu, aracın ne için kullanıldığı gibi durumlara göre değişiklik göstermektedir.

Otomobil sigortası kaskodan farklıdır. Kasko sadece araç sahibinin maddi durumunu koruma amacı güderken otomobil sigortası ise kişilerin hem maddi hem de manevi varlıklarını koruma amacı güder. Aynı zamanda zorunlu trafik sigortası yaptırarak her iki tarafın olası yaralanma durumu söz konusu olursa gerekli masraflar karşılanır.

Araç sigortası yaptırmak için bu konu üzerinde faaliyet gösteren iş yerleri ile görüşmeniz gerekmektedir. Onların aracığıyla zorunlu trafik sigortası yaptırabilirsiniz. Türkiye Sigorta ve Reasürans şirketler için her yılın sonunda bir fiyat belirlemesi yapmaktadır. Ancak bu fiyat tarifesine şirketlerin uymak gibi bir zorunluluğu yoktur.

Hakkında oguz

İlginizi Çekebilir

Sağlıklı Diyet Listesi Nasıl Olmalı ?

Fazla kilolarından kurtulmayı hedefleyen ve beslenme programında bulunan besinlerin yeterli ve dengeli olması büyük değer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: